סכרת ולחץ – איך להתמודד?

קשר הלחץ-סוכרת: הבנת הקשר

מתח, בין אם כרוני או אקוטי, גורם למפל של תגובות פיזיולוגיות בגוף, כולל שחרור הורמוני לחץ כמו קורטיזול ואדרנלין. הורמונים אלו, בתורם, יכולים להוביל לרמות גבוהות של סוכר בדם. עבור אנשים עם סוכרת, הדבר מהווה אתגר ייחודי שכן הוא עלול לשבש את האיזון העדין שהם שואפים לשמור. הבנת הריקוד הסבוך בין מתח לסוכרת כפי שמתואר באתר https://www.sanofidiabetes.co.il/  היא הצעד הראשון לקראת פיתוח מנגנוני התמודדות יעילים.

טכניקות להפחתת מתח

טכניקות מיינדפולנס והפחתת מתח מופיעות ככלים חזקים בארסנל נגד האתגרים הכפולים של סוכרת ומתח. תרגולים כגון מדיטציה, תרגילי נשימה עמוקה ויוגה לא רק מקדמים הרפיה אלא גם עוזרים לווסת את רמות הסוכר בדם אשר יובילו בסופו של דבר גם לשלווה ושלמות פיזית ונפשית כאחד.

תכנון נכון

הדרישות של ניהול סוכרת יכולות להיות מכריעות, והרגשה לא מאורגנת עלולה להחמיר את רמות הלחץ. לכן מומלץ לבצע שגרה מובנית אשר תכלול ארוחות בזמנים קבועים, נטילות תרופות בזמן, ניטור אחר רמות הסוכר וכמובן פעילות גופנית. כמובן שאת כל אלו מומלץ לבצע במידת האפשר, בין אם בזמן מלחמה או בכל זמן שאינו עונה על הגדרה של שגרה "רגילה". שימוש בכלים כגון יישומים ניידים או יומנים בכדי לעקוב אחר היבטים אלה של ניהול סוכרת, והפיכתם למרכיבים מובנים יאפשרו ניהול נעים, ידידותי ומדויק יותר עבור מרבית החולים.

מערכות יחסים חזקות ותמיכה

טיפול בסוכרת עלול להיות מסע מאוד אישי ולעיתים אף בודד, ולעיתים גם אי אפשר להפריז בחשיבותה של רשת תמיכה חזקה. בשל כך מומלץ לשמור על תקשורת פתוחה עם ספקי שירותי בריאות, עם בני משפחה וחברים שיוכלו להעניק גם לא מעט אמפטיה ותמיכה ריגשית. בשל כך ובמיוחד בתקופות לחוצות, מומלץ לשתף את בני המשפחה, הסביבה וכמובן אנשי הרפואה השונים באתגרים אשר עומדים בפני החולים. באמצעות שיתוף שכזה, יוכלו החולים לשמור על חוסן רגשי ואף להתמודד עם מרבית התאגרים בצורה הרבה יותר נעימה ותומכת.

לשמור על פעילות

פעילות גופנית סדירה היא תרופה רבת עוצמה למתח, ומציעה יתרונות נפשיים ופיזיים כאחד. עיסוק בתרגילים המתאימים להעדפות הפרט, בין אם זה הליכה מהירה, ריקוד או רכיבה על אופניים, יכולה לעזור לשחרר אנדורפינים, הנחשבים למשככי המתח הטבעיים של הגוף. בנוסף, פעילות גופנית תורמת לשיפור זרימת הדם, ומסייעת בשליטה טובה יותר בגלוקוז. התייעץ עם אנשי מקצוע בתחום הבריאות כדי להתאים משטר פעילות גופנית המתאים הן למטרות הכושר והן לניהול סוכרת.